Какво е сугестопедия?
СУГЕСТОПЕДИЯТА Е ПЕДАГОГИЧЕСКА СИСТЕМА НА ОБУЧЕНИЕ, КОЯТО СЪЧЕТАВА ПЕДАГОГИКА, ПСИХОЛОГИЯ И АРТИСТИЧНИ ПОХВАТИ.
За да разберем какво е сугестопедия и защо сугестопедията е методиката, която дава най-високи резултати с дълготраен ефект, трябва да откроим основните различия от традиционните форми на обучение.
Сугестопедията е плод на дългогодишната работа, изследвания и наблюдения на проф.д-р Георги Лозанов, лекар психиатър, психотерапевт, физиолог на мозъка и педагог. Преди повече от 50 г. проф. Лозанов започва целенасочени изследвания върху потенциалните възможности на личността и тяхното ускорено и хармонично развитие.
МЕТОДОЛОГИЯ НА СУГЕСТОПЕДИЯТА
Основите на сугестопедията са базирани на 7-ТЕ ЗАКОНА НА СУГЕСТОПЕДИЯТА , които дават възможност успешно да се усвояват нови знания като се стимулират всички сетива и интелекта на човека.
Предлаганата информация се усвоява спонтанно с радост и ефект на релаксация. В учебния процес е включена много музика и класическо изкуство, което носи много позитивни преживявания и вдъхновение за курсистите.
ОСНОВИ НА СУГЕСТОПЕДИЯТА
Сугестопедията се базира на отключването и развитието на потенциалните възможности на човека, т. нар. резерви на човешката личност, които има всеки.
Тяхното разкриване спомага за многократно по-бързото и ефективно учене (от 3 до 5 пъти по-бързо, отколкото при традиционната педагогика), както и за запазване на придобитите знания. Това дава отговор на въпроса какво е сугестопедия и защо сугестопедията дава толкова високи резултати в кратки срокове.
За да се достигне до тези ”резерви” в методологията на сугестопедията се прилагат 7-ТЕ ЗАКОНА НА СУГЕСТОПЕДИЯТА , разработени и експериментирани от проф.д-р Георги Лозанов.
Използват се разнообразни средства за радостно и пълноценно общуване, които активират резервния комплекс.
Сърцето на методиката са активният и пасивният концертен сеанс, където по специфичен начин на фона на класическа музика се изчитат уроците.
В методологията на сугестопедията са заложени и много ролеви игри и интерактивни похвати на обучение, популярни песни и репродукции на големи художници.
ЗАЩО СУГЕСТОПЕДИЯ?
В хода на обучението се ангажират както съзнанието, така и парасъзнанието и периферните перцепции със специално подбрани емоционални стимули. Отключва се въображението на курсистите. Това води до хармонична работа на двете полукълба в мозъка на човека и е изключително важен момент за активиране на дълготрайната памет.
Сугестопедията е един естествен метод на обучение. Тя е вид комуникация – свободна, пораждаща любов и наслада за сетивата, което е тайната за достигане на резервите на личността.
Това прави сугестопедията „по-висша методика на обучение“ по оценката на ЮНЕСКО от 1978 г. Още тогава специална международна комисия пристига в България в търсене на отговори на въпросите: какво е сугестопедия и защо сугестопедията трябва да се прилага в различни области на обучение.
"Какво е сугестопедия?"
Седем закона на сугестопедията
Резултати от сугестопедичното обучение